Menü Bezárás

Legyen eggyel jobb! sorozat 4. – Szilágyi Edit – Varázs Padlás

Újabb beszélgetésemben a Varázs Padlás alkotóját mutatom be nektek. Csodálatos mesevilág bontakozik ki Szilágyi Edit kezei alatt. Fogadjátok szeretettel.

Mivel foglalkozol?

Népi kézműves nemezkészítő vagyok, ősi, szappanos-forróvizes nemezelési technikával dolgozom, síkban és térben készítek tárgyakat, összevarrás nélkül, egybenemezelve.

Mióta szenvedélyed ez a fajta tevékenység?

A Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskokában ismerkedtem meg a szakmával, felnőttképzés keretében. 2018-ban végeztem. Két éven át leginkább magamnak, vagy az ismerőseimnek nemezelgettem hobbiból, ajándékba, majd 2020 őszétől fő tevékenységemmé vált.

Miért választottad?

Egy kézműves vásárban láttam először nemezt évekkel ezelőtt, egy csodálatos tűzmadár formájában. Teljesen elvarázsolt a színe, formája, az anyag tapintása. Amikor néhány évvel később lehetőségem adódott felnőttképzés keretében kézműves szakmát tanulni, nem volt kérdés számomra, hogy a nemezelést választom. Meg akartam ismerni a titkot, hogyan készülhet textil szövés nélkül, hogyan alakítható térbeli tárggyá varrás nélkül.

Mit szeretsz benne?

A nemez rendkívül sokoldalú anyag, síkban és térben egyaránt formálható, lehet natúr vagy színpompás, masszív vagy lágyan simuló, dísztárgy, ruha, kalap, ékszer, cipő, táska, báb, játék…. szinte nincs olyan területe a mindennapoknak, ahol ne lehetne használni valamilyen formájában.

Mi a célod vele?
Amikor nemezelek, úgy érzem, valamiféle titkos, ősi tudás birtokában vagyok, és az elkészült tárgyaimmal átadhatok ebből valamit a későbbi tulajdonosának is.
Legszívesebben mesélő nemezeket készítek gyerekeknek, családoknak, gyerekekkel foglalkozó intézményeknek, melyek témáját főképp a magyar népmesék és legendák kiapadhatatlan kútjából merítem, és saját fantáziavilágommal elegyítem. Szimbolikus népmesei helyszíneket és szereplőket jelenítek meg, bábokat, díszleteket, magunkra ölthető jelmezeket, mesejátszó készleteket, legendamesélő szőnyegeket alkotok.
Nem csak esztétikai élményt próbálok nyújtani, hanem a nemezeken keresztül szerepjátékra, bábozásra és mesélésre ösztönzök, színesítve a minőségi együtt töltött időt. Illetve magyar népmeséket és legendákat igyekszem minél szélesebb körben ismertté tenni, továbbörökítve a bennük rejlő archaikus tudást, és élővé téve a nemezelést, mint mesterséget.
A saját kollekció készítésén túl örömmel alkotok családok, gyermekközösségek (óvodák, iskolák, könyvtárak, játszóházak stb.) számára, megrendelésre is.
A gyakorlatban is igyekszem továbbadni a tudásom, tapasztalataimat. Az élő foglalkozások helyett ezekben a négy fal közé zárt időkben virtuálisan alkothatnak velem azok a gyerekek, felnőttek, akik kíváncsik egy több ezer éves múltra visszatekintő kézműves technika fortélyaira. Az Alkoss a Varázs Padláson – Kreatív ötletcsomagot azért állítottam össze, hogy tevékenyen is ismerkedhessenek a nemezzel, nemezeléssel, egyszerűen elkészíthető, de látványos tárgyon keresztül, és szeressenek bele, ahogy én is!

Milyen jellegű megrendeléseid voltak már?

Ezalatt a néhány hónap alatt is megmutatkozott, mennyire változatos anyag a nemez, és milyen sokféle vágyat teljesíthet. Készítettem nemezeket egyéni elképzelések alapján felnőtteknek, gyerekeknek, kiállításra, könyvtár felkérésére és a saját játszóházamba is. Így születtek ékszerek, sálak, kisszőnyegek, mesejátszó, legendamesélő készletek, meselabdák, ujj és kézbábok, kalapok, jelmezek, társasjátékok.

Mi volt számodra a legkedvesebb?
Nagyon nehéz egyet kiemelni, hisz amikor dolgozom, megszűnik a külvilág, és minden idegszálammal a készülő nemezre koncentrálok, abban a percben mindig az aktuális tárgy a legkedvesebb. Ha mégis választanom kell, akkor három készletet emelnék ki.

Az egyik a legelső igazi megrendelésem, ami egy drámapedagógiával is foglalkozó óvodapedagógustól érkezett, aki nemez ujjbábokat, népmesei karaktereket rendelt tőlem csoportos foglalkozásokhoz. Úgy éreztem, hogy az akkor még csak a fejemben létező küldetésem – értéket átadni a gyerekeknek a nemezt a magyar népmesékkel házasítva – máris, kimondatlanul is célba talált.

A másik egy legendamesélő készlet, amely egy balatoni történetet: Helka és Kelén legendáját meséli el, az alsóörsi könyvtár megrendelésére készítettem, hogy foglalkozásaikon a gyerekek a készlet segítségével, játék és mesélés közben ismerkedhessenek helytörténeti legendájukkal.

A harmadik pedig egy különös felkérés volt egy kiállításra, amelyre építészeti tervrajzokból, makettekből inspirálódva készítettem 3 nemez alkotást, háromféle nemezelési technikával.

Mit üzensz az olvasóknak?
Számos negatív beidegződés él az emberekben a nemezzel, gyapjúval összefüggésben. Szúrós, durva, birka szagú, kényes anyag, hamar szétfoszlik…stb. Arra törekszem, hogy ezeket a tévhiteket eloszlassam.

A finomszálú gyapjúból készült holmi nem szúr, nagyon kellemes, természetes viselet. A szappannal, forró vízzel alaposan megnemezelt, meggyúrt gyapjú nem kényes anyag, portaszító tulajdonságú, langyos vízben mosható, nem foszlik, nem bolyhosodik, hosszú évekig, évtizedekig szolgálhatja a tulajdonosát. Ismerkedjetek és barátkozzatok a nemezzel, fedezzétek fel sokszínűségét, erre biztatok mindenkit!

Mik a jövőbeni céljaid?
Szeretnék szakmailag fejlődni, új fortélyokat kipróbálni, és továbbra is azon munkálkodni, hogy a nemez minél nagyobb teret kapjon a mindennapi életünkben. Ez a csodálatos anyag – és általa őseink ránk hagyott tudása – kerüljön be újra az otthonokba, és az intézmények (óvodák, iskolák, játszóházak, könyvtárak…stb.) falai közé is.

Köszönöm a beszélgetést!

 

Mi is a Legyen Eggyel jobb? Itt olvashatsz róla

Legyen Eggyel jobb fogadalom vállalkozó bemutatás